Szukasz silnika elektrycznego na prąd stały? Wejdź na ultrarobotics.pl.
Dużo maszyn, z którymi stykamy się na co dzień i bez których nie wyobrażamy sobie życia, żeby działać stosuje silniki elektryczne prądu stałego. Duże bądź niewielkie, szczotkowe albo bezszczotkowe, te silniki zrewolucjonizowały nasze życie, lecz przeciętny obywatel zwykle nie ma świadomości tego, z jakich elementów złożone są ani jak działają te urządzenia.
Silnik elektryczny DC – zasługa najlepszych naukowców XIX w.
Rolą silników elektrycznych na prąd stały jest generowanie energii mechanicznej z elektrycznej. Jak informuje ich nazwa, zasila je prąd, w którym kierunek i zwrot przepływu ładunków elektrycznych jest niezmienny. Silniki tego rodzaju istnieją od niemal dwóch wieków i są wspólnym dokonaniem kilkunastu osób. Do ich budowy, następnie modyfikacji i ostatecznie ich dopuszczenia do ogólnego zastosowania w wszelkiego rodzaju mechanizmach, przyczyniły się eksperymenty i wynalazki uznanych naukowców połowy XIX wieku, takich jak np. Gaston Planté, Thomas Edison i Thomas Davenport. Silniki na prąd stały złożone są ze stojana, komutatora, wirnika, dwóch magnesów zwróconych do siebie różnoimiennymi biegunami, między którymi powstaje pole magnetyczne oraz szczotek. Obecnie na co dzień używane są też silniki prądu stałego bezszczotkowe, które głównie w związku z brakiem tego dość awaryjnego elementu, są uważane za bezpieczniejsze, dużo trwalsze, i są powszechnie cenione za fenomenalną niezawodność, a także cichą pracę.
Silniki na prąd stały nie tylko do profesjonalnego zastosowania
Stwierdzenie, iż silniki elektryczne na prąd stały są stosowane zasadniczo wszędzie to nie przesada. Jeżeli w domu posiadasz czytnik DVD lub w notebooku masz zainstalowane dyski HDD, to w ich mechanizmie bez wątpienia znajduje się bezszczotkowy silnik. Silniki na prąd stały są modułem samochodzików i pociągów sterowanych zdalnie, a więc gadżetów, które uwielbialiśmy w dzieciństwie i które zapewne damy także naszym potomkom. Silniki tego typu wprawiają w ruch duże i mniejsze pompy hydrauliczne niezbędne w licznych branżach przemysłu, przykładowo produkcyjnej, budowlanej bądź wydobywczej. W przyszłości, dzięki silnikom DC samochody elektryczne staną się powszedniością, a już teraz te silniki poprawiają naszą mobilność, gdyż bez nich nie działałyby popularne segwaye, rowery elektryczne i hulajnogi. Silniczki DC wykorzystują także miłośnicy elektroniki do tworzenia autorskich zautomatyzowanych projektów z zakresu mechaniki oraz robotyki.
Choć silniki elektryczne prądu stałego o niedużej mocy bez trudu da się zamówić w sklepach dla hobbystów albo z asortymentem elektronicznym, to te do przemysłowego zastosowania dostępne są na zamówienie wyłącznie u dystrybutorów, dostarczających specjalistyczne rozwiązania od uznanych światowych marek.
Nasza lokalizacja:
Ultra Robotics Sp. z o.o.
ul. Ksawerów 21 budynek T1
02-656 Warszawa
Tel.: +48 22 658 06 42
Mob.: +48 22 244 24 81
E-mail:
[email protected]