Obrączki ślubne – skąd się wzięła ta tradycja?

Obrączki ślubne – skąd się wzięła ta tradycja?

Nie szukaj już więcej! W tym miejscu zamówisz obrączki ślubne Kraków.

Dla wielu ślub jest szczególnie ekscytującym dniem życia. Sakrament ten łączy małżonków do końca życia, a symbolem ich uczucia, lojalności i zaangażowania są obrączki, które wsuwają sobie na palce.

Obrączki ślubne – cząstka obrzędu zaślubin od XIII wieku

Początkowo nie nie istniał podział na obrączki oraz pierścienie zaręczynowe, więc mają one wspólne dzieje, które sięgają kilkuset wieków przed naszą erą. Obrączki zostały włączone do prawa kanonicznego przez Kościół Katolicki dopiero w XIII w., dzięki czemu przekazanie żonie pierścionka stało się cząstką sakramentu zaślubin. Niewielu wie jednakże, iż mężczyźni rozpoczęli noszenie na ręku obrączki kilka wieków później. I choć wcześniej zdarzało się, że wsuwali pierścienie na dłoń jak wyjeżdżali na wojnę, jednakże zwyczaj ten upowszechnił się dopiero w XX w., a dokładniej w czasie II Wojny Światowej. Obrączka przypominała wojakowi, iż w domu czeka na niego żona, za którą walczy i której powinien pozostać wierny. W naszym kraju para małżeńska nosi obrączki na serdecznym palcu prawej dłoni, aczkolwiek w wielu państwach, jak na przykład na Słowacji, na Słowenii, w Stanach Zjednoczonych Ameryki czy w Irlandii, wsuwa się je na lewą rękę, którędy zgodnie ze starodawnymi zabobonami biegnie “żyła miłości”, która wiedzie wprost do serca. W przeciwieństwie do pierścionków zaręczynowych, narzeczeni wybierają i przymierzają obrączki ślubne wspólnie, jednocześnie zwyczaj rekomenduje, że kobieta nie powinna pokrywać ich kosztu, bo jest to obowiązek mężczyzny.

Obrączki współcześnie

W odróżnieniu do pierścionków zaręczynowych, obrączki ślubne cechują się subtelniejszym wzornictwem. Przez wiele stuleci wykonywano je z różnorodnych materiałów, bardziej lub mniej trwałych. Dopiero później zaczęto używać do tego metale (takie jak żelazo lub mosiądz), które reprezentowały niezłomność miłości. Dzisiaj do ich stworzenia używa się z reguły platyny oraz złota, które są symbolem zaufania do małżonka. Owszem, są one również w wielu przypadkach ozdabiane kamieniami szlachetnymi, aczkolwiek wciąż najchętniej kupowane są proste, ponadczasowe złote pierścienie i subtelne nowoczesne obrączki, w których zastosowano kombinację dwóch typów złota (np. tradycyjnego z różowym). Sklepy jubilerskie specjalizujące się w wykonywaniu obrączek, mają też nieraz w swojej ofercie ich grawerowanie. Mamy zatem możliwość personalizacji obrączki dodając do nich datę ślubu, imiona małżonka bądź ważny dla nowożeńców cytat.

Nasza lokalizacja:
Alians - sklep jubilerski
ul. Kalwaryjska 32
30-504 Kraków

Tel.: +48 12-296-32-80
E-mail: [email protected]