Funt szterling – gdzie poznać kurs tej popularnej waluty?

Funt szterling – gdzie poznać kurs tej popularnej waluty?

Więcej na temat kurs funta kantory na nordiqa.com.

Funt brytyjski, którego prawidłowa nazwa to funt szterling, to jedna z najsilniejszych światowych walut. Pomimo przynależności pierwotnie do struktur EWG a potem Unii Europejskiej, Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii nie przyjęło euro i pozostało przy swojej historycznej walucie.

Sytuacja funta brytyjskiego po Brexit

Na skutek decyzji o Brexicie, który był przeciągłym, ponad 4-letnim procesem, wartość funta względem euro i dolara zauważalnie spadła. Było to powiązane m.in. z oznajmieniem przez liczne podmioty, w tym instytucje finansowe, rezygnacji z rynku brytyjskiego, co zapowiadało zmniejszenie się ilości miejsc pracy, a pośrednio też obniżeniem PKB. Odpracowywanie wyraźnego spadku wartości funta szterlinga z połowy 2016 r. odbywa się bardzo powoli i przy dość dużych skokach wartości waluty. Kolejną przeciwnością w tym procesie stała się recesja z 2020 r. wywołana długim zamknięciem angielskiej gospodarki w trakcie pandemii koronawirusa COVID-19. Warto jednakże zaakcentować, że funt brytyjski to bardzo mocna waluta, obecna na Starym Kontynencie już od dziewięciu wieków, która w samym tylko ubiegłym wieku podźwignęła się po dużych spadkach spowodowanych zniesieniem powiązania funta ze złotem, dewaluacji z 1949 r. czy głośnym ataku spekulantów walutowych znanym jako “Czarna środa” z 1992 r.

Gdzie znaleźć wykresy dotyczące kursu funta?

Funt szterling jest dla Polaków znaczącą walutą, w której wciąż ochoczo lokują swoje pieniądze. Jest tak głównie w następstwie tego, iż pomimo Brexitu, większość Polaków pracujących w Wielkiej Brytanii nie wróciła do kraju i wciąż wspomaga finansowo swoich bliskich w Polsce. Aktualnym kursem funta interesuje się zatem ogromna grupa rodaków. Szuka ona zwłaszcza szczegółowych komunikatów nie tylko o cenie tej waluty, ale częstokroć też analiz historycznych dotyczących nawet dziesięciu lat wstecz. Takie wykresy znajdują się między innymi na stronach kantorów internetowych, które aktualizują kurs co kilka sekund. Dane te umożliwiają też wprawnym inwestorom dokonywać wymiany waluty po opłacalnym kursie.