System rozliczeń SWIFT – co to?

System rozliczeń SWIFT – co to?

Tutaj uzyskasz szczegółowe wiadomości na temat systemu rozliczeń SWIFT.

Mimo, iż praktycznie regularnie korzystamy z usług bankowych, sporo Polaków po raz pierwszy dowiedziało się o istnieniu systemu SWIFT w 2022 roku w kontekście nałożenia sankcji względem Rosji w związku z jej atakiem na Ukrainę. Tymczasem system SWIFT wykorzystywany jest już od lat 70-tych XX w. i jest jednym z filarów efektywnego działania światowej bankowości.

System SWIFT wykorzystują nie tylko banki

SWIFT to skrótowiec od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli po polsku – Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej. Zwykle jednak tym skrótem nazywa się międzynarodowy system rozliczeń między bankami, bez którego wykonanie przelewów międzynarodowych byłoby na pewno dużo bardziej złożone niż obecnie. SWIFT to bardzo popularny, ale nie jedyny wykorzystywany współcześnie system tego rodzaju. Poza nim przykładowo w Polsce korzysta się również z systemów: SEPA, Elixir i SORBNET.Na świecie działają również różne systemy lokalne, służące jedynie do rozliczeń bankowych na obszarze danego kraju.

Co jest wobec tego najważniejszą zaletą systemu rozliczeń SWIFT? Działa on niemal we wszystkich państwach na świecie i stosują go nie tylko instytucje bankowe, których liczba obecnie przekroczyła już 11 tys., ale też giełdy, domy maklerskie i mnóstwo pozostałych jednostek finansowych. Każdy partycypant systemu bankowego SWIFT musi otrzymać unikalny kod (BIC – Bank Identifier Code), składający się z 8 znaków (liter oraz cyfr). Dopuszczalne jest także nadawanie kodu SWIFT oddziałowi banku, wtedy taki kod ma 11 znaków.

System bankowy SWIFT – prezentujemy kody BIC popularnych polskich banków

Nawet jeżeli jedynie okazjonalnie korzystasz z transakcji międzynarodowych, warto znać kod BIC/SWIFT swojego banku, lub co najmniej wiedzieć gdzie ekspresowo odszukać taką informację. Poniżej wymieniamy kody BIC/SWIFT kilku najpopularniejszych banków, mających oddziały w Naszym kraju.

– mBank (BRE): BREXPLPWMBK
– PKO BP (w tym dla rachunków PKO Inteligo): BPKOPLPW
– Pekao SA (z żubrem): PKOPPLPW
– BANK POLSKIEJ SPÓŁDZIELCZOŚCI: POLUPLPR
– Bank Millenium: BIGBPLPW
– BNP Paribas Bank Polska SA: PPABPLPK
– Santander Bank Polska: (wcześniej BZ WBK): WBKPPLPP
– ING Bank Śląski: INGBPLPW
– CitiBank: CITIPLPX
– Credit Agricole: AGRIPLPR
– Bank BPH: BPHKPLPK
– BIC ALIOR BANK: ALBPPLPW
– Getin Bank: GBGCPLPK
– Raiffeisen Bank Polska: RCBWPLPW

Flobo

Mob.: +48 730 74 55 30
E-mail: [email protected]