Sklejka szalunkowa – podstawowe informacje

Sklejka szalunkowa – podstawowe informacje

Zobacz, gdzie nabyć sklejkę szalunkową

Deski szalunkowe to podstawowy moduł konstrukcji szalunkowych. Tę funkcję mogą pełnić zwykłe deski z drewna lub płyty wyprodukowane z innego materiału, jednakże zwykle stosowana jest sklejka szalunkowa. Zadaniem szalunków jest nadanie kształtu wylewanemu betonowi – dzięki nim można więc wybudować obiekty z murami wykonanego z tego kompozytu. Szalunki znajdują także zastosowanie w budowlach murowanych, gdzie pozwalają na wykonanie otworów na stolarkę, tj. drzwi czy okna. Objaśniamy, z czego wytwarzana jest sklejka szalunkowa i co robić, jeżeli jest nam niezbędna, a nie chcemy kupować własnych elementów.

Sklejka szalunkowa – z czego się ją wykonuje

Jeszcze kilka lat temu w szalunkach na ogół wykorzystywane były deski z litego drewna. Te jednak były kosztowne, a jednocześnie nie posiadały wymaganych parametrów – zazwyczaj niezbyt dobrze radziły sobie z wilgocią. Dlatego dziś wykorzystywana jest najczęściej sklejka szalunkowa. Wytwarza się ją z wielu gatunków drewna – na ogół z olchy, topoli lub brzozy. W ofercie producentów znajdziemy przeróżnego typu sklejki szalunkowe. Jednym z nich są wersje wodoodporne, które produkuje się przy użyciu kleje z żywicy mocznikowo-melaminowo-formaldehydowej. Inny popularny wariant to sklejka antypoślizgowa oklejona z obu stron powłoką perforowanego materiału.

Sklejki szalunkowe – wynajmij, jeśli nie możesz kupić

Przedsiębiorstwa budowlane posiadają przeważnie swoją sklejką szalunkową wraz z modułami umożliwiającymi jej łączenie. Jeżeli jednak planujemy budowę domu lub garażu własnymi siłami, nie ma konieczności kupowania wszystkich elementów szalunków – możemy je wynająć, np. w Małopolsce na stronie ABCszalunki.pl. Prócz samej sklejki szalunkowej, firma oferuje także wynajem innych akcesoriów niezbędnych do postawienia szalunków – między innymi łączników i głowic.

Nasza lokalizacja:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]