Wznoszenie budynków murowanych – szalunki

Wznoszenie budynków murowanych – szalunki

Więcej o szalunkach Kraków.

Szalunki, określane także deskowaniem, to tymczasowe konstrukcje umożliwiające wznoszenie ścian budynków. Głównie wykorzystuje się je podczas wylewania murów z betonu – wtedy są one niezbędne do tego, żeby stosownie je ukształtować i zapobiec rozlewaniu się mieszanki. Ponadto szalunki stosuje się także w trakcie wznoszenia budynków murowanych, gdzie ich użycie umożliwia przygotowanie przestrzeni na okna, bramy oraz drzwi. W tym wpisie wyjaśniamy, z czego robi się współczesne szalunki i jakim sposobem inwestorzy mogą je znaleźć.

Szalunki z drewna, sklejki lub metalu

Najstarszym typem szalunków jest konstrukcja sporządzona z desek drewnianych lub grubych sklejek scalonych ze sobą za pomocą gwoździ, która po rozebraniu może zostać użyta powtórnie. Demontaż takich szalunków jest jednak ciężki – wielu wykonawców i inwestorów wybiera więc użycie szalunków wielokrotnego użytku – systemów służących do szybkiego i nieskomplikowanego rozkładania bądź składania. Tego typu szalunki mogą być wytworzone ze sklejki, drewna lub metalu, jak również łączyć w sobie dwa lub trzy surowce. Zazwyczaj jednak korzysta się ze sklejki – przeważnie z takich gatunków drewna jak topola czy brzoza, a strukturę scalają głowice ze stali bądź aluminium, narożniki, łączniki i belki.

Wynajem szalunków – dla kogo?

Przedsiębiorstwa często parające się pracami murarskimi posiadają własne szalunki. Inaczej jest natomiast w przypadku brygad, które zazwyczaj oferują odmienne usługi oraz inwestorów, którzy zamierzają zamierzających postawić pojedynczy obiekt. Kupno wszelkich elementów niezbędnych do wykonania szalunku byłoby całkowicie odpowiedzialne finansowo . Znacznie rozsądniejszym wyjściem będzie wynajęcie szalunków.

Nasza lokalizacja:
ABC Szalunki PHU Prata
ul. Skotnicka 272
30-394 Kraków

Mob.: +48 690 999 204
E-mail: [email protected]