Badania psychologiczne kierowców – co to takiego?

Badania psychologiczne kierowców – co to takiego?

Potrzebujesz dowiedzieć się, kto oferuje badania psychologiczne Bielsko? Na co czekasz? Koniecznie wejdź na www.testybielsko.pl.

Badania psychologiczne mają wyjątkowo szerokie zastosowanie. To nie tylko sposób bliższego poznania siebie, ale także poznania cech psychologicznych jednostki, które niezbędne są do wykonywania konkretnych zawodów. Spośród tych badań wyróżnia się między innymi badania psychologiczne kierowców.

Na czym polegają badania psychologiczne kierowców?

Ci, którzy muszą poddać się badaniom psychotechnicznym, nierzadko bardzo się ich obawiają. Tymczasem okazuje się, że naprawdę nie ma czego. Całość badań zbudowana jest z wywiadu psychologicznego, testów inteligencji, testów osobowościowych oraz testów aparaturowych, które pozwalają określić między innymi szybkość reakcji. Testy inteligencji mają za cel ocenić zdolności intelektualne jednostki poddawanej badaniu. Testy osobowościowe oceniają cechy osobowości. Uwzględniają między innymi ekstra- oraz introwersję, psychotyzm i neurotyzm. W przypadku testów aparaturowych psycholog sięga po aparat krzyżowy, stereometr, miernik czasu reakcji, wirometr i ciemnię. Testy nie wymagają żadnego wcześniejszego przygotowania. Osoby, które używają okularów, powinny tylko pamiętać, aby zabrać je na badanie.

Badania psychologiczne kierowców – kto powinien się im poddać?

Badania kierowców obejmują między innymi kandydatów na kierowców zawodowych kategorii C1, C1+E, C, C+E, D1+E, D1, D+E i D. Przejść muszą je również osoby, które pragną wykonywać zawód instruktora oraz egzaminatora nauki jazdy. Są obowiązkowe dla kandydatów na operatorów wózków widłowych oraz kierowców taksówek. Powinno się dodać, że poddać muszą się im też ci kierowcy, którzy utracili prawo jazdy jako konsekwencję prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu. Ważność takich badań jest różna i zależna od kategorii osób, które się im poddają. I tak na przykład w przypadku kierowców planujących odzyskać prawo jazdy po stracie dokumentu za prowadzenie auta po spożyciu alkoholu badania te są bezterminowe. Wystarczy poddać się im tylko raz.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]