Psychologiczne badania operatorów maszyn – po co się je wykonuje?

Psychologiczne badania operatorów maszyn – po co się je wykonuje?

Sprawdź, jak zamówić badania operatorów Bielsko Biała. Kliknij tutaj.

Badania psychologiczne większości z nas kojarzą się z trwającą bardzo długo i bardzo wnikliwą rozmową prowadzoną przez psychologa, który chce poznać nasze rodzinne relacje. Tymczasem okazuje się, że takie badania znajdują także zastosowanie między innymi w czasie określania zdolności do zatrudnienia osób, które zamierzają wykonywać zawód operatora dźwigu bądź innego rodzaju ciężkiego sprzętu.

Badania operatorów: czy jest się czego bać?

Badania psychologiczne osób obsługujących maszyny budowlane nie odbiegają istotnie od tych, jakie muszą przejść zawodowi kierowcy. Obejmują więc rozbudowany wywiad, który zbiera psycholog, testy temperamentalne oraz osobowościowe, testy inteligencji, a także testy aparaturowe. Bez wątpienia testów nie powinno się bać. Do ich wypełnienia powinno się podejść w sposób otwarty. Liczy się szczerość i dokładność udzielanych odpowiedzi. Jednak testy aparaturowe zdają się mieć największe znaczenie w przypadku osób planujących pracować jako operator maszyn budowlanych. Dzięki nim ocenić można szybkość reakcji kandydata. Poznając ją zyskujemy wiedzę, czy dana osoba będzie umiała w odpowiednio szybki sposób odpowiadać na nieoczekiwanie pojawiające się w pracy sytuacje. Testy te oceniają także predyspozycje do widzenia steroskopowego, oceny prędkości obiektów pozostających w ruchu oraz koncentracji uwagi. Wszystko to ma w wypadku operatorów maszyn budowlanych ogromne znaczenie.

Badania operatorów: kto zajmuje się ich wykonywaniem?

Badania psychologiczne osób obsługujących wózki, dźwigi i inne maszyny może przeprowadzić wyłącznie psycholog, któremu udało się zdobyć uprawnienia psychologa transportu, do czego wymagane jest ukończenie studiów podyplomowych. Należy pamiętać, że badanie psychotechniczne musi być okresowo powtarzane. Należy tego pilnować, w przeciwnym razie można stracić uprawnienia do pracy w danym zawodzie. Przestrzegający przepisów pracodawca powinien odsunąć od pracy pracownika, który nie ma aktualnych badań psychotechnicznych.

Nasza lokalizacja:
Pracownia Psychologiczna PSYCHE
ul. Filomatów 10
43-316 Bielsko-Biała

Mob.: +48 608-315-680
E-mail: [email protected]