Platforma na rowery do auta – zabierz swoje dwa kółka na wakacje!

uchwyt na rowery na hak, bagażnik rowerowy na hak

Rozbudowa dróg dla rowerów nie tylko w dużych aglomeracjach, ale też w licznych miejscowościach wypoczynkowych w kraju i za granicą doprowadziła to tego, że pakując się na urlop chcemy wziąć ze sobą rower. Jeżeli nasz rower łatwo są się rozmontować, a jedziemy bez współtowarzyszy, można po prostu spakować go do bagażnika. Problemy pojawiają się, gdy podróżujemy całą rodziną i musimy wziąć dwa lub trzy rowery. W takim przypadku powinno się użyć platformy rowerowej.

Uchwyt rowerowy a platforma rowerowa na hak – o czym warto pamiętać?

Rowery da się przewieźć na platformie rowerowej instalowanej na haku lub na dachu auta, montując na nim uchwyty rowerowe do bagażnika dachowego. Tak pierwsza, jak i druga opcja umożliwia przewóz nawet do 4 jednośladów. Uchwyty rowerowe są tańszym rozwiązaniem, jednakże mają również nieco wad. Zamocowanie, a potem zdjęcie z nich roweru, może być niełatwe głównie dla osób o niskim wzroście. Oprócz tego zamocowanie rowerów na uchwytach dachowych zmienia wysokość auta, i choć z reguły nie jest to przeszkodą podczas przejazdu pod niskimi kładkami dla pieszych, bramami i mostami, to wpływa na sterowność auta z uwagi na większą podatność na mocne porywy wiatru. Natomiast platformy rowerowe instalowane na hak przedłużają auta, w następstwie tego kierowcy ich używający muszą zachować zwiększoną ostrożność przy parkowaniu tyłem i cofaniu auta. Rowery wiezione na platformie częstokroć także sterczą poza obrys auta, co może być utrudnieniem przy wymijaniu innych pojazdów na wąskich ulicach.

Bagażnik na rower – na co zwrócić uwagę przed jego kupnem?

Decydując się na zakup bagażnika rowerowego na hak wypada wpierw odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Jest to stosunkowo drogi zakup, zatem powinno się już na wstępie oszacować ile rowerów ostatecznie będziemy chcieli przewieźć. Bagażnik rowerowego od cenionego producenta, przykładowo od Thule, będzie służył nam lata i o ile nabywamy go z myślą o rodzinnych podróżach, warto zdecydować się na taki, na którym pomieścimy 3 czy też 4 jednoślady. Innym ważnym czynnikiem jest oszacowanie całkowitej wagi rowerów – przed zakupem bagażnika powinno się upewnić się czy uniesie on ciężar jaki potrzebujemy na nim zawiesić. Dowiedzmy się dodatkowo jak dopinane są rowery do platformy na hak. Więcej zaczepów trzymających jednoślad na miejscu, to mniejsze zagrożenie jego przemieszczenia się w czasie przewozu, skutkujące ewentualnym zarysowaniem lakieru. W razie wątpliwości, która platformę rowerową wybrać, rekomendujemy skonsultować się z reprezentantem sklepu posiadającego w ofercie taki asortyment.

Nasza lokalizacja:
AUTO-PLUS Zbigniew Haluch
ul. Prądnicka 79
31-202 Kraków

Tel.: +48 (12) 416-20-08
Mob.: +48 602-790-666
E-mail: [email protected]