Banknoty kolekcjonerskie – upamiętnienie wydarzeń i osobistości

Banknoty kolekcjonerskie –  upamiętnienie wydarzeń i osobistości

Szukasz banknotów kolekcjonerskich? Kliknij tutaj.

Gdy słyszymy o kolekcjonowaniu przedmiotów, jedną z najszybszych myśli obok zbierania znaczków oraz militariów jest numizmatyka. Jednak monety to nie jedyne środki pieniężne, którymi pasjonują się hobbyści. W połowie XX wieku popularna stała się notafillia, która zajmuje się badaniem oraz kolekcjonowaniem banknotów i innych kwitów bankowych.

Banknoty – niosą ze sobą walory historyczne i artystyczne

Mało osób wie, że pierwowzory papierowych środków płatniczych powstały w Chinach, a nie jak myśli wiele osób – w Europie. Pierwsza ich wersja, bliska w w swoim przeznaczeniu najbardziej do dzisiejszych weksli, pojawiła się w II w. p.n.e. w czasie władzy Dynastii Han i sporządzona była ze skóry. Banknoty w formie w jakiej funkcjonują współcześnie ukształtowały się zaś między VII a XII w. za czasów Dynastii Tang i Dynastii Song. Służyły jako ułatwienie dla handlarzy, bo dzięki nim mogli podróżować na dalekie dystanse bez dodatkowego obciążenia w postaci metalowych monet. Europejczycy po raz pierwszy usłyszeli o środkach płatniczych z papieru z opowieści legendarnych podróżników z XIII w., m.in. Marco Polo, jednakże w państwach europejskich zaczęto posługiwać się nimi w szerszym zakresie na przełomie XVII i XVIII w. Z upływem lat tę formę rozliczenia zobowiązań przyjęto na całym świecie. Dopiero w XXI w. papierowe banknoty są zastępowane przez coraz powszechniejszą bankowość elektroniczną. Być może bierze się coraz żywsze zamiłowanie do banknotów jako egzemplarzy kolekcjonerskich, bo nie tylko posiadają one wartość historyczną, ale też artystyczną – od dekad bowiem fascynują drobiazgowym wzornictwem.

Kto wypuszcza banknoty kolekcjonerskie w Polsce?

Osoby kolekcjonujące banknoty, na podobieństwo nimizmatyków, zbierają przede wszystkim banknoty obiegowe z rozmaitych krajów świata. Są one bardzo łatwo dostępne, aczkolwiek koszt ich kupna może być bardzo duży – wszystko zależne jest od roku ich emisji i kondycji. Odrębną odmianą banknotów są banknoty kolekcjonerskie, drukowane w niedużym nakładzie, przede wszystkim celem upamiętnienia ważnych zdarzeń bądź sławnych postaci z kręgu nauki, kultury oraz polityki. W Polsce banknoty kolekcjonerskie o nominałach 50, 20 oraz 10 zł emituje NBP. Celebrują one m.in. 600. rocznicę narodzin Jana Długosza nominał 20 zł) czy 28. rocznicę wyboru Karola Wojtyły na papieża (nominał 50 zł). Co interesujące, poza zachwycającym designem, banknoty kolekcjonerskie mają analogiczne zabezpieczenia jak banknoty obiegowe, m.in. znaki wodne, nitki zabezpieczające, zmienne optycznie farby i elementy wypukłe dla osób niewidomych.

Nasza lokalizacja:
ADACTUS Sp. z o. o.
Plac Bankowy 2
00-095 Warszawa

Mob.: +48 880 555 111
E-mail: [email protected]