Czy kiszone warzywa to tylko słowiański przysmak?

Czy kiszone warzywa to tylko słowiański przysmak?

Szukasz zdrowych kiszonek? Kliknij tu.

Kiszone warzywa są tak mocno zakorzenione w polskiej kuchni, że w naszym odczuciu jest to wyłącznie słowiański specjał, sporadycznie napotykany w pozostałych rejonach świata. Tymczasem domowe kiszonki popularne są nie tylko na terenie Europy, ale również w Azji oraz w obu Amerykach.

Kiszonki znane są ludziom od tysiącleci

Zgodnie z wiedzą historyków metoda zabezpieczenia pokarmów przez ich przechowywanie w solance, w soli albo w occie, znana jest ludziom od przeszło 4 tysiące lat. Ta metoda prawdopodobnie nie została opracowana w Europie, a na terytorium antycznej Mezopotamii. Żywność poddana fermentacji mlekowej nie psuje się, ponieważ niskie pH roztworu, w którym się ją zanurza, ogranicza rozmnażanie się bakterii przyspieszających gnicie. Parę wieków wstecz był to perfekcyjny sposób, aby przedłużyć okres zdatności do spożycia warzyw, mięsa oraz ryb niekiedy o kilka miesięcy. W wyniku tego pojawiła się tradycja produkowania m.in. kiszonych przetworów warzywnych z myślą o jesieni oraz zimie. Kiszone przetwory warzywne od początku swojej obecności słyną z aspektów prozdrowotnych, co rzecz jasna potwierdziło się w badaniach. Wyróżniają się one m.in. ogromną zawartością witaminy C, dlatego marynarze statków, które miały na pokładzie kwaszonki, sporadycznie chorowali na cyngę. Co interesujące, po polsku kwaszone przetwory warzywne nazywa się w swobodnej mowie “kiszonkami”, z kolei kiszonka to… pasza dla zwierząt przykładowo z koniczyny czerwonej bądź buraka cukrowego.

Kiszonki – co da się kisić?

Najbardziej znanym kwaszonym warzywem jest ogórek, rozpoznawany właściwie na całym świecie, również w Kanadzie i w Stanach zjednoczonych Ameryki Północnej, gdzie ten wariant przetworów z warzyw nie cieszy się ogromną popularnością. Jednak pickle są tam bodaj niesłychanie lubianym dodatkiem do hot-dogów, kanapek i hamburgerów. W naszym kraju prócz ogórka, równie popularne są kwaszone buraki i kapusta, których używa się do przygotowania zup oraz surówek. Ale nie tylko te warzywa da się kisić. W pozostałych rejonach świata kisi się m.in. cebulę, paprykę oraz owoce (np. jabłka), a czasami nawet jaja.

Ocet i Solanka modyfikują smak oraz teksturę warzyw, dając im kwasowość i chrupkość. Domowe kiszonki nie tylko warzywne, z biegiem lat stały się fundamentem bądź ważnym dodatkiem do tysięcy dań regionalnych. Warto pamiętać, iż smak kiszonych przetworów różnić się w poszczególnych regionach świata, ponieważ jest on zależny od dodatków do zalewy, które wykorzystuje się w procesie kwaszenia. Tym samym ogórek wyprodukowany wedle typowego polskiego przepisu, nie będzie smakował identycznie jak ten zakiszony np. w USA.

Nasza lokalizacja:
"ARTMAN" spółka z ograniczoną odpowiedzialnością sp. k.
Niedomicka 47
33-132 Niedomice

Mob.: +48 669 997 776
E-mail: [email protected]