Kominki bio i ich charakterystyka

Kominki bio i ich charakterystyka

Często widzimy w wyobraźni tę scenę – radosna para z filiżanką ciepłej kawy w dłoniach grzeje się przy cieple kominka. Szczególnie zimą oraz jesienią mieszkańcy kamienic zazdroszczą możliwości montażu kominka osobom, które mają własny dom jednorodzinny. Prawdą jest, iż standardowego kominka nie założymy w mieszkaniu, niemniej jednak możemy zaopatrzyć się w biokominek!

Najważniejsze plusy biokominków i ich rodzaje

Biokominek, czyli tzw. eko kominek, charakteryzuje się tym, że postawimy go w praktycznie każdym mieszkaniu. Nie wymaga on utworzenia odrębnej wentylacji, istotne jest natomiast, by przestrzeń w którym zostanie ustawiony eko kominek wyróżniała się niczym niezakłóconą cyrkulację powietrza. Zabroniony jest jego montaż w lokalach zupełnie szczelnych. Znacznym walorem biokominka jest jego ascetyczna konstrukcja (to wręcz tylko palenisko i obudowa) oraz relatywnie niewielki ciężar. Najczęściej wyprodukowany jest ze stali nierdzewnej, jakkolwiek można znaleźć też modele z obudową kamienną bądź ze szkła. Niektóre biokominki są mobilne, co pozwala na ich dowolne przestawianie, np. wtedy gdy zdecydujemy się zmienić wystrój mieszkania. W ostatnich latach popyt na eko kominki tak silnie rozwinął tę linię produktów, że obecnie bardzo łatwo znaleźć jakiś jego wariant do dowolnego stylu pomieszczenia. W sklepach stacjonarnych i internetowych dostaniemy modele biokominków wiszących, narożnych lub wolnostojących. Są modele biokominków bez szyby lub z szybą, a nawet biokominki zewnętrzne, zaprojektowane do montażu w ogrodzie, na balkonie, w altanach czy też na tarasie, werandzie, które można wykorzystać także jako dekorację ogródka hotelu czy restauracji.

Biokominek nie generuje związków szkodliwych dla środowiska

W biokominkach nie pali się ani drewnem ani węglem, dlatego nie generuje się dym. Podczas wypalania się biopaliwa, którym jest bioetanol, powstaje wyłącznie CO2 (stąd przytoczony wcześniej warunek zagwarantowania właściwego obiegu powietrza w mieszkaniu) oraz para wodna. Charakterystyczną cechą ciekłego paliwa jest też to, iż po zakończeniu procesu ogrzewania nie myć paleniska z popiołu ani z sadzy. Nie osadzają się one zatem na sprzętach domowych bądź meblach, bowiem biopaliwo spala się praktycznie w 100%. Biokominki są przyjazne dla środowiska – spalanie bioetanolu nie generuje żadnych związków szkodliwych dla środowiska. Mankamentem dla poniektórych jest to, że eko kominki generują mniej ciepła niż klasyczne paleniska, aczkolwiek ich atuty, przede wszystkim możliwość zamontowania w bloku oraz wysokie walory estetyczne, są solidnym argumentem za ich zakupem.