Kryminały i thrillery – książki, które wywołują w nas uczucie niepokoju

Kryminały i thrillery – książki, które wywołują w nas uczucie niepokoju

Jeśli potrzebujesz książek thrillerów, koniecznie sprawdź https://www.motyleksiazkowe.pl/68-kryminal-sensacja-thriller-horror.

Znacząca grupa miłośników książek to fani przerażających historii. Jedni preferują powieści na granicy makabry, pozostali kochają zagłębiać się w głębokie zakątki zawiłych procesów myślowych brutalnych kryminalistów czy seryjnych morderców. W natłoku podcastów i platform streamingowych, na których udostępnionych są tysiące produkcji przybliżających odbiorcom prawdziwe oraz zmyślone historie, w dalszym ciągu jedną z najprzyjemniejszych metod ich doświadczenia są thrillery i książki kryminalne.

Książki kryminalne oraz thrillery – czemu lubimy odczuwać strach?

Fanatyk horrorów i powieści kryminalnych w okamgnieniu powie, że idzie o silny zastrzyk adrenaliny. Oglądając lub czytając horrory pragniemy na chwilę pozwolić ponieść się zniewalającemu odczuciu niepokoju, którego rzadko doznaje się na co dzień. Dziś nie ma dla człowieka w naturalnym środowisku większych zagrożeń, a jeśli już coś nas stresuje to z reguły finanse, utrata zatrudnienia lub problemy zdrowotne. O ile nie uprawiamy sportów ekstremalnych, nie znajdujemy się w okolicznościach, w których nasz organizm wyzwala w sporych ilościach adrenalinę, a więc hormon przetrwania i stresu. A właśnie poczucie strachu uczy nas działać w sytuacjach wymagających szybkich reakcji. Nie bez powodu baśnie braci Grimm oraz Andersena mają często tak mroczny i okrutny wydźwięk – tak baśnie te uczyły dzieci o zagrożeniach otaczającego ich świata, informując je zarazem, że dobro czasem nie wygrywa.

Książki thrillery są ciekawsze niż podcast

XXI w. to czas natychmiastowej kultury. Odbiorcy, jeżeli wyłuskają na nią kilka godzin, poszukują filmu na wieczór lub serialu limitowanego, którego oglądanie potrwa nie więcej niż parę godzin. Sympatycy mrocznych horrorów i kryminałów są właściwie rozpieszczani ilością produkcji tego typu, które oferowane są na różnych platformach VOD. Co godne zaznaczenia, częstokroć te filmy i seriale są oparte na popularnych książkach, lecz nie są tak dobre jak pierwowzór i ich obejrzenie nie zapewnia podobnej frajdy jak przeczytanie oryginału. Książkę, w szczególności opowieść kryminalną lub horror, konsumuje się odmiennie niż film fabularny – spokojniej, a więc z większą atencją. W słowie pisanym każda rozmowa, opis i postać (nawet ta drugiego planu) buduje nastrój snutej historii. Niepokój wywoływany jest u czytelnika z reguły powoli, lecz daje to więcej czasu na skrupulatną analizę przedstawionych wydarzeń i relacji bohaterów. Jeśli wobec tego masz czas i uwielbiasz czytać, pozwól się nastraszyć thrillerom, kryminałom oraz horrorom.

Nasza lokalizacja:
Księgarnia internetowa Motyle książkowe
Zwrotnicza 6
01-219 Warszawa