Rzeźby z metalu – na placach, w parku i prywatnych posesjach

Rzeźby z metalu – na placach, w parku i prywatnych posesjach

Rzeźba to jedna z najstarszych form aktywności artystycznej. Pierwsze dzieła obecne były już w czasach prehistorycznych i odtąd są obecne w rozlicznych dziedzinach naszego życia. Spotykamy je zwykle tam, gdzie obcujemy ze sztuką – w galeriach, w muzeach oraz w świątyniach, ale również w miejscach ogólnodostępnych: na ulicach i placach, w gmachach firm, a nawet w galeriach handlowych. Wszechobecność rzeźb w naszym codziennym życiu jest na tyle znaczna, że nie wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, iż dzieła wychodzące spod ręki rzeźbiarzy napotykamy praktycznie codziennie. W naszym wpisie przytoczymy kilka przykładów potwierdzających wspomniane wyżej stwierdzenie.

Odlewy artystyczne w miejscach publicznych

Prace rzeźbiarzy, nawet gdy prezentują sobą wysokie atuty estetyczne oraz artystyczne, nierzadko bywają przez nas traktowane jako norma – w przestrzeni publicznej (chociaż nie tylko) są bowiem spotykane wręcz na każdym kroku. Liczne pomniki, jak również rzeźby stawiane w przydomowych ogrodach, na skwerach bądź na ulicach, obecne są wszak w większości krajowych miejscowości. Poza tym częstokroć można spotkać je również w wielu budowlach. Są ozdobą między innymi w biurach, uczelniach wyższych czy innych gmachach użyteczności publicznej

Rzeźby z brązu. Na zawody sportowe bądź konkursy

Wspomniane w poprzednim akapicie przykłady to głównie znaczne, nieruchome dzieła. Aczkolwiek jest to mniejsza część wszystkich rzeźb obecnych w naszym codziennym życiu. Natomiast pokaźna większość z nich to mniejsze dzieła, stworzone z myślą o prywatnym użytku – to m.in. nagrody na laureatów konkursów, medale okolicznościowe czy popiersia wykonywane na zlecenie. Organizatorzy różnego typu zawodów sportowych lub eventów nie mają z tym kłopotów, ponieważ zakup rzeźby na zamówienie (odlewów z brązu czy innych metali) nie generuje ogromnych kosztów, a ich opracowanie należy po prostu zlecić zawodowemu rzeźbiarzowi.