Polska odpowiedź na problem diagnostyki gęstych piersi

Polska odpowiedź na problem diagnostyki gęstych piersi

Kliknij tu po więcej informacji o gęstych piersiach

Rak gruczołu piersiowego jest chorobą, którą co roku wykrywa się łącznie u ponad miliona kobiet na całym świecie. W znacznym odsetku kazusów ten złośliwy nowotwór rozpoznawany jest za późno, co kilkukrotnie podnosi prawdopodobieństwo przerzutów na kolejne organy (np. płuca lub układ kostnybądź wątrobę), a także śmierci. Pomimo, iż od dziesiątek lat organizowanych jest wiele kampanii mających na celu informowanie o konieczności systematycznych badań umożliwiających wczesne diagnozowanie raka piersi, nieprzerwanie z powodu tego nowotworu umiera rok w rok setki tysięcy kobiet, ale i mężczyzn.

Gęste piersi a diagnozowanie raka piersi

Tzw. gęste piersi są jednym z powodów problemów z wykryciem raka piersi na początkowym etapie. Charakteryzują się one tym, iż znajduje się w nich przewaga tkanki gruczołowej od tkanki tłuszczowej. Wykrycie guzków w gęstych piersiach jest znacznie trudniejsze – zmiany w tkance nie są wyraziste, bowiem zarówno guzy, jak i gruczoły, oznakowane są na wynikach badań mammograficznych białą barwą. Zmiany ciężko również wyczuć w podczas badania dotykiem. Statystyki są zatem bezwzględne – kobiety mające gęste piersi są wielokrotnie bardziej zagrożone rozwojem raka piersi, a sam guz nowotworowy diagnozowany jest u nich w wielu przypadkach na późnym etapie rozwoju, co w znacznym stopniu obniża szanse skutecznej terapii.

Urządzenie diagnostyczne AILIS umożliwi szybsze oraz tańsze diagnozowanie raka piersi

AILIS – polski start-up medyczno-technologiczny – zaprojektował urządzenie rozpoznające zmiany nowotworowe – nawet te niewielkie – u kobiet z gęstymi piersiami. System badania tkanek piersi zastosowany w urządzeniu AILIS bazuje na technologii PDI, czyli Parametric Dynamic Imaging (Parametryczne Obrazowanie Dynamiczne). Dzięki obrazowaniu układu naczyń krwionośnych i wczesnemu rozpoznaniu zaczynającego się procesu tworzenia się naczyń włosowatych, posiada ona ogromny potencjał wczesnej diagnostyki raka piersi. Badanie z wykorzystaniem tego urządzenia trwa tylko 4 minuty i przebiega bezdotykowo, bez udziału osób trzecich, co gwarantuje kobietom zupełny komfort. W rozwiązaniu wypracowanym przez AILIS analizą rezultatów badania zajmuje się sztuczna inteligencja. Radiolog bada wyłącznie przypadki, w których wykryto znaczne prawdopodobieństwo pojawienia się nowotworu. Wprowadzenie na rynek systemu opracowanego przez zespół AILIS pozwoli w niedalekiej przyszłości na szybsze i tańsze diagnozowanie raka piersi.

Nasza lokalizacja:
AILIS
Isalus Sp. z o. o.
ul. prof. Michała Życzkowskiego 14
31-864 Kraków