Przyczyny powstawania blizn rogówkowych i metody ich leczenia

Przyczyny powstawania blizn rogówkowych i metody ich leczenia

Skieruj się na https://tinyurl.com/ydwblbqx, aby uzyskać informacje dotyczące usuwania blizn rogówki.

Oko to delikatny element ciała i w każdej chwili może ulec uszkodzeniu. W rezultacie rozmaitych urazów czy chorób na powierzchni rogówki nierzadko powstają blizny, które w bardziej lub mniej wpływają na jakość widzenia. Blizny rogówki można z powodzeniem usunąć, stosując osiągnięcia laserowej korekcji wzroku.

Co może spowodować pojawienie się blizn rogówki?

Rogówka to zewnętrzna, wypukła powłoka oka, która je ochrania, a przy tym kontroluje sposób, w jaki wiązki światła dostają się do wewnętrznych warstw. Jest nieprzezroczysta, nieunaczyniona, a także niezmiernie plastyczna i mimo iż przeważnie drobne jej otarcia goją się samodzielnie, często powstają zbliznowacenia, również w następstwie naszej nieostrożności. Co powoduje pojawienie się blizn na rogówce? Są one głównie skutkiem dostania się do oka ciała obcego, rozmaitych chorób (np. półpaśca) albo urazów mechanicznych jak zadrapania, oparzenia oraz skaleczenia. Lecz blizny na rogówce mogą wytworzyć się także w efekcie nieostrożnego nakładania soczewek korekcyjnych. Oprócz zauważalnego pogorszenia się wzroku, o występowaniu blizn rogówki wskazuje kilka innych objawów, takich jak m.in. wrażliwość na światło, uczucie swędzenia gałki ocznej czy nabrzmiewanie powiek, toteż jeżeli ich doświadczasz polecamy jak najszybciej pomyśleć o konsultacji z okulistą. W trakcie wieloaspektowego badania określi on rozmiar, pozycję i głębokość blizn, a także poinformuje o możliwości ich leczenia.

Usuwanie blizn na rogówce – prosty zabieg z wykorzystaniem promienia lasera ekscymerowego

Najbardziej rozpowszechnioną w dzisiejszych czasach metodą likwidowania blizn rogówki jest PTK – zabieg przeprowadzany w sporym odsetku klinik, zajmujących się laserową korekcją wad wzroku. Zabieg metodą PTK umożliwia likwidację zarówno blizn z peryferyjnego, jak i centralnego obszaru rogówki. Z PTK korzysta się się również podczas leczenia innych nieprawidłowości tej części oka. Blizny likwiduje się w procesie odparowania przy użyciu wiązki lasera wierzchniej warstwy tkanki rogówki. Ten dosłownie kilkuminutowy zabieg nie wymaga pełnej anestezji, wystarczy miejscowe znieczulenie gałki ocznej, które aplikuje się specjalnymi kroplami bezpośrednio na powierzchnię oka. Po zabiegu przez najbliższe parę tygodni należy nie nadwyrężać oka, słuchać się precyzyjnie zaleceń lekarskich i regularnie stawiać się na kontrolę w ustalonym czasie.

Nasza lokalizacja:
Voigt Klinika Oka
ul. Bobrzyńskiego 14 - Blok C
30-348 Kraków

Mob.: +48 537 553 553
E-mail: [email protected]