Kiedy nasz organizm się starzeje, twarz traci z biegiem lat swoje pierwotne zarysy, a na skórze ujawniają się kolejne zmarszczki i fałdy. Wcześniejszy jędrny owal twarzy zmienia się, głównie na skutek obniżania się kondensacje kwasu hialuronowego i kolagenu oraz zanikania tkanek miękkich, tkanki tłuszczowej w skórze. Niezaprzeczalny wpływ na kondycję tkanki skórnej mają również długotrwała ekspozycja na promienie UV, działanie grawitacji, predyspozycje genetyczne oraz ruchy mięśni twarzy.
Modelowanie twarzy kwasem hialuronowym – krótko o wolumetrii
Wolumetria jest nieinwazyjnym zabiegiem z obszaru medycyny estetycznej stanowiącym alternatywę dla procedur z wykorzystaniem noża chirurgicznego. Dzięki niej możliwe jest usunięcie zmarszczek tworzących się na czole i w okolicy nosa, ust, oczu, odmłodzenie skóry oraz wymodelowanie twarzy. W wolumetrii korzysta się z kwasu hialuronowego – naturalnego biopolimeru występującego we wszystkich organizmach na Ziemi. Kwas hialuronowy aplikowany jest w głębokie warstwy skóry przy pomocy kaniuli, co redukuje niebezpieczeństwo pojawienia się siniaków. Trzeba wiedzieć, że przed zabiegiem modelowania owalu twarzy kwasem hialuronowym nie ma konieczności podawania anestezji, bowiem środki łagodzące ból są zawarte już we wstrzykiwanym roztworze. Nieraz zabiegi modelowania twarzy kwasem hialuronowym uzupełniane są poprzez późniejsze (jednakże nigdy jednoczesne!) ostrzykiwania toksyną botulinową, które mają na celu redukcję napięcia tkanek mięśniowych twarzy, a co za tym idzie – ograniczenia w przyszłości tworzenia się zmarszczek. Sam zabieg nie trwa długo, zwykle ok. 30 minut, a pacjenci wracają do normalnych czynności bezpośrednio po zabiegu. Rezultaty zabiegu pozostają widoczne z reguły przez mniej-więcej 12-18 miesięcy, w niektórych przypadkach nieco dłużej.
Kto nie powinien poddawać się zabiegowi modelowania twarzy kwasem hialuronowym?
Istnieją pewne przeciwwskazania dotyczące możliwości przeprowadzenia modelowania owalu twarzy. Wolumetrii nie poddaje się kobiet w ciąży ani aktualnie karmiących, jak również też u osób ze zdiagnozowaną chorobą autoimmunologiczną, borykających się z epilepsją oraz w stanach zapalnych skóry (m.in. przy opryszczce). Należy również zaznaczyć, że pomimo iż wolumetria jest uznawana za zabieg bezpieczny, jakkolwiek jak przy każdej procedurze medycznej zawsze występuje ryzyko niepożądanych rezultatów lub powikłań.